Включете се в нашата томбола!
Терминът „когнитивни умения“ произлиза от “cognition” [kɔg´niʃən], което означава познавателна способност, знание, познание или компетенция. “Когниция” е познавателен акт. Когнитивната психология е дисциплина, която обединява биология, психология, лингвистика и информатика. Неин обект са обектите на мислене, благодарение на които се формира познанието от възприятието, паметта и ученето до понятията и логическото мислене.
Когнитивните умения са свързани с това как човек разбира света и действа в него. Когнитивните умения са набор от умствени способности и/или процеси. Когнитивните умения са част от почти всяко човешко действие, докато сме будни.
Познанието е умствено действие или процес на придобиване на знания и разбиране чрез мисъл, опит и сетива.
Когнитивните способности са умствени умения
Когнитивните способности са умствени умения, от които се нуждаем, за да изпълним дадена задача – от най-простата до най-сложната. Когнитивните умения са по-тясно свързани с механизмите на това как учим, помним, решаваме проблеми и обръщаме внимание, отколкото с действителното знание.
Например, отговаряне на телефонно позвъняване включва:
Когнитивните умения или способности се поддържат от специфични невронни мрежи. Например когнитивните умения за помнене разчитат главно на части от временните лобове и части от фронталните лобове (зад челото).
По-долу можете да прегледате основните мозъчни функции, включени в познанието:
Възприятие: разпознаване и тълкуване на сензорни стимули (миризма, допир, слух и т.н.).
Когнитивните умения не са фиксирани. Когнитивните умения могат да се развиват чрез начина ни на живот и целенасочени действия/практика. С възрастта, някои когнитивни умения са склонни да намаляват, особено така наречените изпълнителни функции и тези когнитивни способности, които не се използват редовно. За щастие, наблюденията и изследванията показват, че този спад на когнитивните умения може да се забави, спре или обърне с подходящ начин на живот и практики.
Fast ForWord и най-вече първите две нива са насочени за развиване на когнитивните умения и важни познавателни способности за учене. По-точно става въпрос за когнитивните умения фонологично съзнание, обработка, внимание, автоматизъм, памет и подреждане/последователност.
Разбирането на езика е мозъчна задача на високо ниво. Езикът е от решаващо значение, фундаментът, за развитието на грамотността.
Учениците имат нужда от силна памет, отлично внимание, бързо обработване и точна последователност, за да успеят с академичните среди. Те трябва да могат да чуват различията между звуците, защото това променя значението (например “peas” срещу “peace”). Те трябва да разпознават бързо и точно съответните звуци на речта до букви от азбуката.
Всички тези когнитивни способности помагат на учениците да слушат, говорят, четат и пишат.
По какъв точно начин когнитивните умения влияят върху представянето на детето в училище?
Както вече казахме, когнитивните умения имат пряка връзка с представянето на детето и неговия успех в училище. Без когнитивните умения процесът по разбиране и усвояване на нови знания и способности би бил просто немислим. Ето какво точно е ролята на когнитивните способности в училищната среда:
За да постигне поставените цели относно развитието на когнитивните умения, под формата на компютърна игра, Fast ForWord използва методите на невропластиката, невробиологията, невропсихология, психобиология, когнитивната психология, психофизични методи, поведенчески невронауки и алгоритми.