
Краткотрайната памет е тази, която съхранява дадена информация, докато я обработваме и използваме, за да извършим дадена задача. Например, докато четем, ние имаме нужда да запомним информацията от предишните изречения, за да можем да свържем смислово прочетената вече информация с тази, която в момента четем. Краткотрайната работна памет запазва дадена информация във фокуса ни за около 10-15 секунди или понякога за малко повече и обикновено съхранява до 7 отделни „парчета“ информация (като цифрите на телефонен номер например).
Защо е важна краткотрайната памет?
Тя е свързана с много от най-важните когнитивни процеси, които мозъкът извършва. Краткотрайната памет пряко влияе върху способността ни да:
- Прехвърляме информация в дълготрайната памет
- Ефективно да комуникираме с другите
- Да учим и запазваме нова информация
- Да извършваме прецизни движения на тялото (както при танците и други моторни движения)
- Да си спомняме и извикваме в паметта информация, която сме научили преди време
Кои неща влошават краткотрайната памет?
Не можете да си спомните защо сте влезли в една стая и къде сте оставили ключовете си? Тези пропуски в паметта се случват на всички хора по различни причини. Те се превръщат в проблем или са сигнал за съществуването на проблем, когато започнат да се случват много често и това започне да затруднява когнитивните функции на мозъка, изброени по-горе. Възможни причини за влошаване на краткотрайната памет включват:
- Странични ефекти от лекарства (вследствие на токсичността на някои лекарства)
- Емоционална травма или силен стрес
- Тревожност
- Безсъние
- Мозъчни травми
- Депресия
- Различни видове амнезия и т.н.
Стратегии за подобряване на краткотрайната памет
Във всяка една възраст е добре паметта да бъде тренирана по специфични начини. Ето няколко начина за добра тренировка на мозъка:

- Игри за подобряване на паметта. Четете на глас цитати или стихове и след това се опитвайте да ги кажете без да гледате в книгата. Можете да тренирате паметта си и като практикувате пеене с помощта на програмата ForBrain, която е създадена на базата на откритията на невронауката за мозъчната пластичност. Системата се използва и от деца, и от възрастни.
Повтарящите се упражнения за пеене и използване на гласа тренира мозъка. Невронните пътечки отговарящи за слуховите функции са свързани с невронните пътечки отговарящи за вербалните умения и краткотрайната памет. Когато говорите или четете на глас използвайки системата ForBrain, вашият глас активира аудиалните (слуховите) невронни пътечки в мозъка и ви дава възможност да придобивате достъп до паметта си по-лесно и по-бързо.

Ежедневната практика с ForBrain поддържа подобрената памет. Други програми, които са разработени от невробиолози за подобряване на когнитивните функции на мозъка, включително и паметта, са FastForWord и Reading Assistant. Те се използват от деца и възрастни за развиване на уменията за четене, писане, концентрация, слухова обработка и т.н.
- Настолни игри. В повечето от тях се изисква запаметяване на някаква информация и също са добър и забавен начин за трениране на краткотрайната памет.
- Игри подобни на Судоку, кръстословици, редене на пъзели и т.н.
- Опитвайте се да запомните списъка за пазаруване (но го носете в чантата си).
- Фокусирайте се върху дейността, с която се занимавате. Колкото по-добре усвоите умението да насочвате и пренасочвате вниманието си в желаната посока, толкова по-добре ще функционира и краткотрайната ви памет.
- Разделяйте информацията на лесни за запомняне „парчета“. Или се опитайте да свържете дадена информация с определен контекст.
- Визуализирайте някакъв символ или сцена, за да си спомните нещо, което ви убягва. Например визуализирайте последното място, на което си спомняте, че сте били с ключовете си, за да можете да си спомните къде сте ги оставили след това.
Изненадващи стратегии за подобряване на краткотрайната памет с промени в начина на живот

Освен игрите и дейностите, с които тренирате паметта си, можете да се погрижите за когнитивните функции на мозъка си и като осъществите някои промени в начина си на живот.
- Медитирайте. Медитацията и концентрирането върху дишането по време на йога помага на мозъка да се научи да изолира разсейващите фактори и да създаде условия за по-добра памет.
- Промени в рутината. Когато въвеждате новости в дейности, които са ви станали навик или извършвате автоматично, вие предизвиквате мозъка да се развива, което влияе положително и върху паметта. Такава промяна може да бъде минаването по нов маршрут на път за работа или смяна на мястото на масата, където обичайно седите по време на вечеря.

- Добър сън. Експертите препоръчват средно 7-9 часа сън, за да оптимизирате когнитивните функции на мозъка. Важен въпрос е това по кое време на денонощието спите. Изследвания са показали, че хората, които спят през нощта имат по-добри когнитивни функции в сравнение с тези, които работят на нощни смени.
- Яжте риба. Омега-3 мастните киселини в рибата подобряват паметта. Ако не обичате риба или не консумирате всяка седмица, можете да си набавите тези ценни мастни киселини и с добавки с рибено масло.
- Движете се. Физическите упражнения имат цялостен положителен ефект върху когнитивните функции, както и върху пространствената памет (да си спомняме определени позиции на тялото). Подобряването на паметта с помощта на физическа дейност може да стане и с 60-минутно ходене пеша на ден няколко пъти в седмицата. Разходките с приятели или със семейството сред природата или в парка имат ползи за паметта и цялостно подобряване на физическото и емоционално здраве.
Източник: ForBrain