Ползите от четенето на художествена литература са доказани – развиване на умение за емпатия, създаване на нови невронни връзки в мозъка, придобиване на нови знания и обогатяване на речниковия запас. Фактът, че детето ви има дислексия не би трябвало да го спира да се наслаждава на процеса на „наративно транспортиране“ (пренасяне в емоционалния и мисловния свят на героите) и да получава всичките вече установени ползи от четенето.
Как книгата може да стане по-достъпна за децата с дислексия?
Ако тийнейджърът ви не иска да отиде до книгата, занесете книгата при него – в различен и по-достъпен формат. Както казва Майри Кид, директор на издателска къща, специализирана в издаване на книги за деца с дислексия: „Не питай какво не е наред с читателя, питай какво не е наред с книгата.“
Ето няколко начина да помогнете на тийнейджър с дислексия да изпита удоволствие от четенето като изберете книги или принтирате текстове, в които:
- Буквите в текста са на по-голямо разстояние от обичайното
- Самите букви са с по-голям размер (например 14 вместо 12)
- Шрифтът, който е използван, прави текста по-лесен за четене от хора с дислексия (Open Dyslexic, Dyslexiefont )
- Използване на хартия с жълт цвят, кремав или екрю, за да се намали напрежението за очите
- По-голямо разстояние между редовете
- Хартията е по-плътна, така да не прозира и буквите от текста от другата страна на листа да не се виждат
Искате ли да научите повече:
- Как постиженията на модерната невронаука (науката за мозъка и нервната система) и високите технологии могат да помогнат на децата с аутизъм, дефицит на вниманието, хиперактивност, дислексия и обучителни трудности да достигнат пълния си интелектуален потенциал?
- За постиженията в невронауката, за изпълнителните функции на мозъка, юношеския мозък и предимствата на двуезичието, за новите открития и високотехнологични интервенции?
За първи път в България е Д-р Марта Бърнс, известен учен в областта на невронауките, автор на книги и водещ експерт в изследването на начините, по които децата учат.
Заповядайте на безплатната конференцията на д-р Бърнс, която е отворена за широката публика в събота, 19 януари 2019 г. от 11:00 часа.
Регистрирай сеДруго много важно нещо е подходящото осветление. Добре е лампата да има опции за настройване силата на светлината.
Стилът на писане на също може да окаже от значение за читателите с дислексия. По-семплите думи също могат да пресъздадат богат сюжет, но в същото време да помогнат да тийнейджър с дислексия да чете по-бързо. По-кратките глави в книгата имат психологическия ефект върху читателя да му създават усещането за по-бързо напредване с четенето на книгата.
Проверете аудио опциите
Четенето на текст може да се комбинира със слушането на аудио книги. Електронни четци като Amazon Kindle дават възможност да настройвате текста според предпочитанията си – включително текстът да бъде конвертиран в аудио.
Разговаряйте за книги с приятелите на детето ви
Ако подхващате темата за интересни книги с приятелите на детето ви, то може да се заинтригува повече да прочете обсъжданите книги или да разкаже за тези, които е прочело. Когато разберете кои книги са харесвани от връстниците на детето ви, може да потърсите електронен вариант на тези книги и да ги изпринтирате в по-подходящ формат за него или да намерите аудио версия.
Науката в подкрепа на хората с дислексия
Науката в областта на невропластичността се развива все повече и изследователите-невробиолози откриват начини да подпомогнат създаването на невронни връзки в мозъка, свързани с когнитивните умения като четенето, писането, слуховата обработка, изучаването на чужд език, запаметяването и други. На базата на техните открития се създават програми като FastForWord и Reading Assistant, които помагат на хора с дислексия, затруднения със слуховата обработка или дефицит на вниманието да подобрят своите когнитивни умения.
Можете да прочетете повече по темата в първата част на статията.
Източник: Gemm Learning