Много от дейностите ни са автоматизирани
Ежедневно си мием зъбите, обличаме се, караме колело или кола и извършваме много други дейности напълно автоматизирано, без въобще да се замисляме или да усещаме, че правим някакво усилие. В началото може да се е налагало да впрегнем цялата си концентрация и да изпълняваме дейността стъпка по стъпка, но постепенно след многократни повторения умението ни да извършваме конкретното нещо е станало като наша втора природа. Създадените невронни пътеки в мозъка в резултат от много повторения на дадено действие могат да бъдат сравнени със запечатани стъпки в бетон.
За много хора четенето също става напълно автоматизирана дейност някъде между трети и седми клас. Тези ученици са усвоили връзката между буквите и звуците достатъчно добре, за да могат да четат леко и гладко. Ако в началото четенето е била самата цел на процеса, то впоследствие то става просто средство за осъществяване на друга цел – да се получи знание за света и за дадена научна област, да се обогати въображението и да се изживеят емоции чрез сюжетите на художествени произведения. Единствените затруднения, които биха могли да възникнат при тези ученици е да не могат да възприемат и разберат ясно съдържанието на текста в случаите, в които става въпрос за много специфична или много скучна тема.
Но за някои хора затруднението е съвсем различно – самият процес на четене изисква усилия, защото не е станал автоматизирана дейност. Това, което изпитват тези ученици (и възрастни) е много силна фрустрация – смесица от разочарование от себе си и раздразнение. С времето се затвърждава и усещане за неприязън към четенето и книгите, а в някои случаи – и към училището и всичко свързано с учебния процес.Тези деца и възрастни смятат, че нещата не могат да се подобрят. Но науката ги опровергава!
Какво знаем?
Мозъкът постоянно се променя и учи в продължение на целия живот. Нашите житейски преживявания и повтарящите се действия реорганизират и изграждат нови невронни връзки.
Промяната е възможна
Много обучители, които използват съвременните научни средства за подпомагане преодоляването на затруднения с четенето, споделят за вълнението, ентусиазма и новопридобитата увереност на хората, справили се успешно с разрешаването на проблема.
Те наблягат на факта, че е важно да се обърне индивидуално внимание на всеки един ученик и да се вземат предвид обстоятелства като болест или преживяна травма, които влияят на процеса на учене. Също така подчертават, че е необходимо да се осигурят условия на всеки учащ да взима участие и да проявява инициатива в учебния процес, без да се притеснява от реакцията на учителя или учениците при евентуална грешка. И не на последно място, тези обучители съветват учителите и родителите да се възползват от съвременните научни средства и подходи като програмата FastForWord и Reading Assistant за подобряване на умението за четене, запаметяване и учене.
Източник: GemmLearning