Стъпките към гладкото четене са много и обикновено са нужни няколко години на детето, за да се научи детето да чете гладко. Родителите играят две ключови роли по време на този процес. Първата от тях е да поддържат „темпото“ на четенето, така че да няма дълги периоди от време, през които детето не чете нищо – например през лятната или зимната ваканция. Втората стъпка е да гарантират, че детето харесва четенето като дейност и се забавлява, докато чете. Ако тази стъпка не е изпълнена, пътят към гладкото четене става много дълъг и труден. Затова родителите трябва да внимават да не притиснат детето прекалено много или да създадат стрес около четенето.
Този процес е особено труден през лятото, когато хем детето трябва да напредне, хем да не се демотивира. Много деца губят навика да четат през лятото поради ваканцията и по-забавните дейности като лагерите и ваканциите при бабите и дядовците.
Стратегии за четене през лятото
Стратегиите за четене зависят основно от мотивацията на детето.
- Детето обича да чете. В тази група попадат около 50% от децата, според скорошно изследване.
- Детето чете с неохота, но напредва. Тези деца полагат усилия, но имат проблеми с мотивацията най-вече заради подигравките, които са чували, докато са чели на глас в училище. Те се тревожат, че текстовете са прекалено трудни или че ще разочароват родителите или учителите си. Това са около 20% от децата.
- Деца, които се затрудняват с четенето. В тази група попадат децата, които не обичат да четат. Те не са усвоили основите на четенето, най-вече декодирането. За тях четенето е мъчително занимание, докато за децата, които четат гладко, то е автоматичен процес, който не изисква специални усилия.
Родителите трябва да помислят внимателно в коя категория попада детето им, защото стратегията за всяка от категориите е различна. Поддържането на темпото на четенето и на мотивацията е предизвикателство, без съмнение, но все пак е постижимо.
Когато децата обичат да четат, разнообразете четивата им
За децата, които четат гладко, по-често е трудно да намерят време да четат през лятото заради останалите дейности, с които обикновено се занимават. Един вариант да дадете приоритет на четенето е като го свържете с определени награди. По този начин децата ще бъдат мотивирани да четат по-често.
Лятото също е възможност децата да започнат да четат книги от жанрове, които до този момент са им били непознати. Така те ще обогатят знанията си и ще се забавляват. Ако те е уверени в уменията си, най-вероятно няма да се демотивират, ако даден текст е прекалено труден и не го разбират и най-вероятно ще започнат да четат друга книга.
Изберете „правилните“ книги за децата, който четат с неохота
Ако детето ви чете неохотно, но има сравнително добри умения за четене и напредва, макар и бавно, най-важната цел за лятото е да се подобри мотивацията му за четене. За целта трябва внимателно да подберете книги, подходящи за него. Текстовете в тях не трябва да бъдат нито прекалено лесни и скучни, нито прекалено трудни.
Пътят към гладкото четене е подобен на изкачването на няколко стълби. Всяка книга, която изберете, е една стълба, която детето изкачва. С годините броят и трудността на прочетените книги ще се увеличава постепенно.
Разрешете проблема при децата, които мразят да четат
Ако детето ви смята четенето за трудно, да го убедите да чете през лятото ще бъде не само голямо предизвикателство, но и източник на напрежение за цялото семейство. Още по-лошо – детето ви ще чувства, че ви разочарова. По този начин ще се намали мотивацията му да чете и да полага усилия.
Най-добрият вариант е да използвате лятото, за да промените асоциациите, свързани с четенето, които детето ви вече си е изградило. По този начин то ще бъде по-мотивирано да се старае.
Затрудненията с четенето най-често се дължат на затруднения с езиковата обработка, която може да бъде подобрена. След като това се случи, четенето ще бъде по-лесно и детето бавно ще започне да се качва по стъпалата към гладкото четене.
Fast ForWord и Reading Assistant Plus също предлагат отлична алтернатива, която може да бъде от полза на детето ви при справянето с проблемите с езиковата обработка и четенето.
Източник: Gemm Learning