Когато децата започват училище, уменията им за четене варират. Когато ги оценяваме, което не е никак лесна задача, ние, учителите, винаги взимаме под внимание как детето учи най-ефективно и при какви условия. По този начин най-успешно можем да му помогнем да усвои необходимите знания по най-добрия за него начин.

Какво показват научните изследвания?
Изследване, проведено в Университета във Флорида през 2010 г. от Ян-Сук Ким, Кристофър Шатшнайдър и Барбара Фумън в сътрудничество с Центъра за изследване на четенето във Флорида, поставя този въпрос. Целта е да се открие връзката между гладкото четене на глас, лексиката, разпознаването на фонемите, разпознаването на буквите, уменията за четене на измислени думи и уменията за четене с разбиране.
По време на изследването на тези умения или “фактори“, учените установяват, че един от най-важните фактори, които определят дали детето ще успее да развие уменията си за четене с разбиране до трети клас, е скоростта му на четене в първи клас.
Изследването показва, че в началото на първи клас, учителите трябва да разберат на какво ниво са уменията за четене на глас на детето. След това трябва да го окуражават да развие уменията си и да положи основата за развитие на допълнителни умения.
Кои са най-добрите упражнения, които учителите могат да използват, за да помогнат на децата да развият уменията си за четене?
- Четене на глас на детето, за да може детето да чуе звука и ритъма на думите и да разбере как се образуват изреченията.
- Понеже гладкото четене зависи от способността на детето бързо да разпознава и декодира думите, когато ги види, то трябва да изгради богат речник.
- Когато четете на глас на детето и то повтаря след вас, докато и двамата следите текста, това му помага да чува и да произнасят думите едновременно.
- Когато учениците четат наум, те развиват свой собствен подход към четенето, без да чувстват напрежението от четенето на глас. Това увеличава мотивацията и концентрацията им.
- Когато ученикът чете текст пред слушател, който му дава обратна връзка и насоки, ученикът може да подобри уменията си за произнася правилно думите, които вижда пред себе си. Упражненията по четене помагат на учениците да обогатят лексиката си, да подобрят произношението си и да започнат да четат гладко. Връзката между гладкото четене и разбирането е осезаема, защото улеснява ефективната употреба на езиковата работна памет. Програмата Reading Assistant осигурява обективен слушател и надеждна обратна връзка за представянето на детето.
Източник: Scientific Learning